„PRZECHLEWO – MÓJ NOWY DOM” – PREMIERA FILMU [GALERIA]

Bohaterowie filmu i ich najbliżsi obejrzeli premierową projekcję filmu „Przechlewo – mój nowy dom”. Film powstał na zlecenie Gminy Przechlewo. Przedstawia on losy powojennych mieszkańców miejscowości i regionu. Teraz film jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Projekcje są bezpłatne. Organizuje je Gminna Biblioteka i Centrum Kultury w Przechlewie w miejscowym Kinie za Rogiem.

„PRZECHLEWO – MÓJ NOWY DOM” – PREMIERA FILMU [GALERIA]

 

Informacje dotyczące terminów seansów oraz wolnych miejsc udzielane są telefonicznie pod numerem: 59 722 12 01. „Przechlewo – mój nowy dom” to film dokumentalny obrazujący wydarzenia zapisane na kartach historii po 28 lutego 1945 roku. Przechlewo i cała Ziemia Człuchowska przed II Wojną Światową znajdowały się w granicach Niemiec. Po wojnie, po przesunięciu granicy polsko-niemieckiej do linii Odry, Przechlewo ponownie znalazło się w Polsce. Tutejsze ziemie, nazywane później „Ziemiami Odzyskanymi”, bardzo szybko zasiedlili Kaszubi, którzy przed wojną mieszkali po polskiej stronie granicy, a także osadnicy z różnych stron Polski. Wśród nich byli między innymi mieszkańcy Mazowsza, Kielecczyzny, Wielkopolski, Ślązacy, a nawet Górale. Sporą część ludności stanowili także osadnicy z Wileńszczyzny i terenów dzisiejszej Białorusi. Byli także przesiedleńcy z Ukrainy, przywiezieni tutaj w ramach akcji Wisła. W obrazie występuje 17 bohaterów. Są to powojenni mieszkańcy tego regionu. Opowiadają oni swoje losy, przygody, a czasami nawet zabawne historie wynikające z różnic kulturowych. Jednym z bohaterów jest również autochton, który mimo wszystko, po wojnie nie wyjechał w głąb Niemiec. Film prezentuje także historię powojennej odbudowy regionu. Wspomina w nim między innymi okoliczności powstawania PGRów, czy relacje Kościoła z władzą komunistyczną.

 

Długość filmu: 64 minuty

Reżyseria: Krzysztof Michałowski

Zdjęcia i dźwięk: Dariusz Kępa

Muzyka: Brian Crutchfield

Obsługa planu: Elżbieta Baran, Krystyna Barton, Dariusz Szopiński

Konsultacja historyczna: Mścisław Wikaryjczak

Realizacja: ART-MEDIA

 

 

URZĄD GMINY PRZECHLEWO

 

Nota prawna:

Gmina Przechlewo jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej oraz przesyłanych w załącznikach. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach