OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA SYBIRAKÓW W PRZECHLEWIE

Ceremonia oficjalna, spotkanie wspominkowe oraz projekcja filmu „Syberiada Polska” w reż. Janusza Zaorskiego. Tak wyglądały tegoroczne uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka w Przechlewie. Święto obchodzone jest co roku w 17 września. Ustanowione przez sejm, od 2013 roku jest oficjalnym świętem państwowym.

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA SYBIRAKÓW W PRZECHLEWIE

Obchody rozpoczęła ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem „Za Naszą i Waszą wolność”. Tam również zaprezentowana została okolicznościowa prelekcja. Później w sali biblioteki publicznej rozpoczęło się spotkanie z Adamem Dybczyńskim, który jako dziecko przeżył zsyłkę na Sybir, Tadeuszem Dębskim, który także jako dziecko przetrwał Golgotę Wschodu oraz Sławomirem Dąbrowskim, miłośnikiem historii, którego bliscy przeżyli kilka lat na Syberii, w ramach robót przymusowych. Całość zakończyła projekcja filmu.  „Syberiada Polska”.

 

Zapis wideo ze spotkania z Sybirakami w Przechlewie: https://youtu.be/Q_h6bMYuJFg

 

 

URZĄD GMINY PRZECHLEWO

 

Nota prawna:

Gmina Przechlewo jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej oraz przesyłanych w załącznikach. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.