Narodowe Czytanie w Przechlewie

Ballady i romanse Adama Mickiewicza wybrzmią w Przechlewie wprost z miejsca w którym powstały. Tegoroczna akcja Narodowego Czytania będzie tam organizowana we współpracy z Polakami na Litwie. Dzięki łączeniu internetowemu, wspólne czytanie poprowadzą w Polsce – nauczyciele, młodzież i seniorzy, a na Litwie – parlamentarzyści oraz działacze społeczni.

Narodowe Czytanie w Przechlewie

Ballady i romanse Adama Mickiewicza wybrzmią w Przechlewie wprost z miejsca w którym powstały. Tegoroczna akcja Narodowego Czytania będzie tam organizowana we współpracy z Polakami na Litwie. Dzięki łączeniu internetowemu, wspólne czytanie poprowadzą w Polsce – nauczyciele, młodzież i seniorzy, a na Litwie – parlamentarzyści oraz działacze społeczni. Tegoroczne Narodowe Czytanie w Przechlewie będzie miało inną niż dotychczas formułę. Wszyscy zainteresowani spotkają się w sobotę (03.09) o godzinie 9.00 w Kinie za Rogiem „Filipinka”. Tam dzięki łączom internetowym zorganizowana zostanie telekonferencja z Polakami mieszkającymi w Wilnie i okolicach. Mickiewiczowskie ballady i romanse będą czytane na przemian - w Polsce i na Litwie. Po stronie litewskiej wystąpią: Beata Pietkiewicz, poseł na sejm Republiki Litewskiej, Edward Worszyński, asystent posłanki oraz Anna Łastowska, prezes święciańskiego oddziału rejonowego Związku Polaków na Litwie. W Przechlewie utwory Adama Mickiewicza czytać będą nauczyciele, młodzież, seniorzy oraz pracownicy biblioteki. - Lista jest cały czas otwarta, dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców do udziału w tej inicjatywie – mówi Elżbieta Baran, dyrektor Gminnej Biblioteki i Centrum Kultury w Przechlewie. Tegoroczne wydarzenie i związana z nim formuła, będzie tym bardziej wyjątkowa, iż w tym roku mija dokładnie 200 lat od opublikowania w Wilnie pierwszego tomu poezji Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”. Wydarzenie to wyznaczyło początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Zwieńczeniem akcji będzie projekcja animowanego filmu pt. „Świteź”.

W informacji dźwiękowej mówi - Elżbieta Baran, dyrektor Gminnej Biblioteki i Centrum Kultury w Przechlewie

 Nota prawna: Gmina Przechlewo jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej oraz przesyłanych w załącznikach. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.