Mirosław Maszczak i Krzysztof Jałtuszewski zostali kolejnymi Honorowymi Obywatelami Gminy Przechlewo. Takie wyróżnienia w miniony piątek (13.09) przyznała im pośmiertnie Rada Gminy Przechlewo. W uroczystościach uhonorowania oraz odsłonięcia obelisków poświęconych obu postaciom, uczestniczyły rodziny Mirosława Maszczaka i Krzysztofa Jałtuszewskiego. Obaj wyróżnieni byli w przeszłości mieszkańcami gminy Przechlewo.
Kolejni Honorowi Obywatele Gminy Przechlewo
Mirosław Maszczak i Krzysztof Jałtuszewski zostali kolejnymi Honorowymi Obywatelami Gminy Przechlewo. Takie wyróżnienia w miniony piątek (13.09) przyznała im pośmiertnie Rada Gminy Przechlewo. W uroczystościach uhonorowania oraz odsłonięcia obelisków poświęconych obu postaciom, uczestniczyły rodziny Mirosława Maszczaka i Krzysztofa Jałtuszewskiego. Obaj wyróżnieni byli w przeszłości mieszkańcami gminy Przechlewo. Mirosław Maszczak przez prawie 25 lat sprawował władzę w gminie najpierw jako naczelnik, a potem jako wójt. Zmarł 7 marca 2005 roku. W okresie sprawowania funkcji wójta przez Mirosława Maszczaka, Przechlewo było jedną z najprężniej rozwijających się gmin na Pomorzu. Za jego rządów w Przechlewie zbudowano chodniki przy każdej ulicy, a wszystkie wioski zostały zwodociągowane. W tym okresie przebudowano także drogę z Przechlewa do Koczały oraz ścieżkę rowerową z Przechlewa do Ośrodka Sportu i Rekreacji. Za jego czasów w gminie Przechlewo rozpoczęła działalność, funkcjonująca do dzisiaj spółka Goodvalley (wcześniej Poldanor), dająca zatrudnienie setkom mieszkańców gminy. Mirosław Maszczak był także prezesem LKS Brda Przechlewo.
Krzysztof Jałtuszewski był wieloletnim dyrektorem PGR Przechlewo, PGR Pakotulsko, a wcześniej także zastępcą dyrektora PGR Uniechówek. W latach 1985-1989 był także posłem na sejm. Jako dyrektor przechlewskiego PGR przyczynił się m.in. do budowy stadionu w Przechlewie wraz z widownią na 1500 miejsc. W latach 70. był też prezesem LKS Brda Przechlewo. Za jego czasów w Przechlewie rozbudowano osiedle Juźkowa, w tym także funkcjonującą do dzisiaj kotłownię, oczyszczalnię ścieków, przedszkole oraz biurowiec z salą widowiskową (później restauracja „Fregata”). W tym czasie bloki mieszkalne dla pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych zbudowane także w Pakotulsku, Pawłówku, Płaszczycy, Dąbrowie i Szczytnie. Krzysztof Jałtuszewski zmarł 31 października 1992 roku.
- Z częścią radnych zainteresowaliśmy się tematem działalności i zasług wniesionych dla naszej gminy przez pana Jałtuszewskiego i przez pana Maszczaka. Były też rozmowy z mieszkańcami, którzy bardzo ciepło odebrali tę całą inicjatywę. Były też rozmowy z rodzinami pana Jałtuszewskiego i pana Maszczaka, i to jak gdyby dało nam pewność, że jest to taka inicjatywa, która będzie bardzo dobrze odebrana wśród mieszkańców naszej gminy, i że te osoby zasługują na wyróżnienie i uhonorowanie tytułem Honorowy Obywatel Gminy Przechlewo. Generalnie jesteśmy tego zdania, że trzeba wracać pamięcią do osób, których już z nami nie ma, a które przysłużyły się naszej gminie, dzięki którym jesteśmy tak prężnie rozwijającą się gminą. Wiele inicjatyw powstało właśnie za życia Pana Jałtuszewskiego i Pana Maszczaka, i do dzisiaj korzystamy z tej infrastruktury. Mając taką możliwość, chcemy właśnie docenić działalność tych obydwu panów – mówiła podczas sesji, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Przechlewo – Dagmara Hapka.
- Są to zacne osoby, którym należało nadać honorowe obywatelstwo, ponieważ oni zrobili dla naszej gminy bardzo wiele – dodawał także Andrzej Żmuda Trzebiatowski, wójt Gminy Przechlewo.
Po uroczystej sesji Rady Gminy otwarto także wystawę poświęconą obu uhonorowanym. W galerii można było obejrzeć pamiątki rodzinne, dokumenty, fotografie, a nawet archiwalne artykuły prasowe. Do księgi pamiątkowej wpisali się także członkowie rodzin. Akty nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Przechlewo zostały złożone na ich ręce.
– Jesteśmy niezwykle wzruszeni i serdecznie dziękujemy za takie wyróżnienie dla naszych ojców. To jest coś pięknego, jesteśmy bardzo zaszczyceni – mówili zgodnie Marcin Maszczak i Wojciech Jałtuszewski, synowie odpowiednio Mirosława Maszczaka i Krzysztofa Jałtuszewskiego.
Ostatnim elementem ceremonii nadania honorowych obywatelstw gminy, było poświęcenie i odsłonięcie obelisków upamiętniających uhonorowanych. Kamień z inskrypcją „Rolnik” poświęcony Krzysztofowi Jałtuszewskiego ustawiono przy wjeździe na osiedle Juźkowa w Przechlewie. Kamień poświęcony Mirosławowi Maszczakowi stanął przy wejściu na przechlewski stadion. Obiektowi nadano także imię uhonorowanego. Teraz pełna nazwa przechlewskiej areny piłkarskiej brzmi: „Stadion im. Mirosława Maszczaka”.
Mirosław Maszczak i Krzysztof Jałtuszewski są kolejnymi Honorowymi Obywatelami Gminy Przechlewo. Wcześniej podobne wyróżnienia otrzymali odpowiednio: prof. Jan Lubiński, Joanna Concejo i Tom Axelgaard.
W informacji dżwiękowej mówi - wiceprzewodnicząca Rady Gminy Przechlewo – Dagmara Hapka
Nota prawna: Gmina Przechlewo jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej oraz przesyłanych w załącznikach. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.