Azbest wciąż groźny! Nie czekaj z jego utylizacją do 2032 r.!

Chociaż świadomość ekologiczna jest coraz większa, to wciąż wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę ze szkodliwości azbestu i jego negatywnego wpływu na zdrowie. Niektóre spośród wykorzystywanych wyrobów azbestowych są źródłem emisji włókien azbestowych do środowiska, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Stopniowa degradacja materiałów azbestowych powoduje uwalnianie do powietrza niewidocznych gołym okiem szkodliwych włókien. Ich wdychanie i kumulowanie się w płucach może powodować poważne choroby układu oddechowego.

Azbest wciąż groźny! Nie czekaj z jego utylizacją do 2032 r.!

Chociaż świadomość ekologiczna jest coraz większa, to wciąż wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę ze szkodliwości azbestu i jego negatywnego wpływu na zdrowie. Niektóre spośród wykorzystywanych wyrobów azbestowych są źródłem emisji włókien azbestowych do środowiska, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Stopniowa degradacja materiałów azbestowych powoduje uwalnianie do powietrza niewidocznych gołym okiem szkodliwych włókien. Ich wdychanie i kumulowanie się w płucach może powodować poważne choroby układu oddechowego. Okres oddziaływania włókien azbestowych, a także rozwoju samych chorób jest długi, dlatego często lekceważymy ten związek i uznajemy, że skoro azbest do tej pory nie zaszkodził, to nie szkodzi. Takie myślenie to błąd, tym bardziej, że azbest choć trwały, to nie jest całkowicie odporny np. na działanie czynników atmosferycznych. Pokrycia i elewacje z eternitu kruszą się z czasem i w powietrzu pojawia się coraz więcej niebezpiecznych włókien.

Nie usuwaj azbestu samodzielnie – wynajmij fachowców

Pamiętajmy, że azbest staje się wyjątkowo niebezpieczny podczas usuwania go z dachu, zwłaszcza w trakcie przełamywania lub cięcia płyt eternitu. Dlatego nie podejmujmy się usuwać go na własną rękę. Grożą za to nie tylko konsekwencje zdrowotne, ale także wysokie kary. Demontaż i utylizację zlećmy odpowiedniej firmie posiadającej stosowne uprawnienia, zatrudniającej przeszkolonych pracowników oraz dysponującej odpowiednim sprzętem do pracy z azbestem.

Odpowiednio zabezpieczony azbest powinien być wywieziony na specjalne składowisko odpadów niebezpiecznych, a że tam trafił – musimy uzyskać potwierdzenie na piśmie tzw. Kartę przekazania odpadu z potwierdzeniem przyjęcia odpadów zawierających azbest.

Kiedy już wybierzemy wykonawcę, pamiętajmy aby zawrzeć z nim pisemną umowę i upewnić się, że po wykonaniu prac otrzymamy odpowiednie dokumenty (oświadczenie wykonawcy o prawidłowości wykonania prac oraz karty ewidencji i przekazania odpadów na certyfikowane składowisko).

Nie zwlekaj złóż wniosek!

Osoby, które chcą usunąć azbest składowany na posesji lub znajdujący się na dachu budynku, zapraszamy do złożenia wniosku o uzyskanie dotacji celowej na wykonanie prac związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest.

Wnioski do pobrania są w Urzędzie Gminy Przechlewo (pokój nr 4) oraz na stronie internetowej gminy. Dofinansowanie obejmuje następujący zakres prac: zbieranie składowanego luzem azbestu, załadunek oraz przygotowanie do transportu i transport, a także przekazanie wyrobów zawierających azbest do unieszkodliwienia.

Po zgromadzeniu odpowiedniej liczby wniosków Gmina Przechlewo wystąpi do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku o przyznanie dotacji na usuwanie azbestu ze środowiska na rok 2024.

Więcej informacji pod nr. tel.  (59) 83 34 301 lub w Urzędzie Gminy Przechlewo, pok. nr 4.