Są pierwsze dary do powstającej Izby Pamięci

Uruchomiona niespełna miesiąc temu Izba Pamięci w Przechlewie ma już pierwsze eksponaty podarowane przez mieszkańców. Są to między innymi stare przedmioty codziennego użytku oraz unikatowe, a czasami także zabytkowe publikacje.

Są pierwsze dary do powstającej Izby Pamięci

Uruchomiona niespełna miesiąc temu Izba Pamięci w Przechlewie ma już pierwsze eksponaty podarowane przez mieszkańców. Są to między innymi stare przedmioty codziennego użytku oraz unikatowe, a czasami także zabytkowe publikacje. Najnowszym „nabytkiem” jest pięciotomowa „Historia Kaszubów”. - Jest to dar od członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, doktora Mariana Frydy historyka i przechlewianina oraz czytelnika naszej biblioteki Janusza Spiczaka-Brzezińskiego – opowiada Elżbieta Baran, dyrektor Gminnej Biblioteki i Centrum Kultury w Przechlewie. Ciekawe pozycje czytelnicze dostarczył także Nadleśniczy Nadleśnictwa Niedźwiady – Ireneusz Jażdżewski. Są to publikacje opisujące walory lasów położonych w okolicach Przechlewa. Hanna Grzegorczyk podarowała natomiast walizkę, w której cały swój ówczesny dobytek przywieźli ze sobą na Pomorze jej przodkowie. Rodzinne pamiątki Izbie Pamięci podarowały także panie: Ewa Bartecka, Gabriela Piekut i Otylia Kolter. Sporo eksponatów dostarczył także artysta z Charzyków -  Mariusz Janik. Sama dyrektor biblioteki Elżbieta Baran, przekazała zabytkowe książki i śpiewniki, z których korzystał jej ojciec – Władysław Pawłowski, wieloletni przechlewski organista.    Wszystkie książki i publikacje podarowane przez mieszkańców są do dyspozycji czytelników. Można z nich korzystać bez ograniczeń w czytelni i wypożyczalni.

 

 

URZĄD GMINY PRZECHLEWO

 

W informacji dźwiękowej mówi Krzysztof Michałowski-Wójt Gminy Przechlewo.

 

Nota prawna:

Gmina Przechlewo jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej oraz przesyłanych w załącznikach. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.