Zapraszamy do Gminy Przechlewo - galeria zdjęć

Raj dla turystów...Kraina Czystych Jezior i Rzek zaprasza...

Gmina Przechlewo. Cuda natury, przyjaźni ludzie, wypoczynek i zabawa w pięknym miejscu...

Gmina Przechlewo to doskonały wybór na wypoczynek i zabawę w pięknym miejscu, zadziwiającymi cudami natury. Bogactwo gminy to jednak nie tylko przyroda, historia i zabytki. To przede wszystkim jej mieszkańcy – przyjaźni ludzie, których aktywność sprawia, że Przechlewo należy do najprężniej rozwijających się Gmin Pomorza.

Gminę Przechlewo, zamieszkiwaną przez około 6300 osób, tworzą trzydzieści trzy wsie o bogatej tradycji, przepięknie położone wśród pól, lasów i jezior południowo – zachodniej części województwa pomorskiego. Część północna i zachodnia to fragment sandrowej Równiny Charzykowskiej, a część centralna i południowa leży na Pojezierzu Krajeńskim. Według kryteriów podziału przyrodniczo – leśnego prawie cały obszar gminy należy do Dzielnicy Borów Tucholskich. Cała gmina leży w górnym odcinku dorzecza rzeki Brdy i zajmuje powierzchnię 24388 ha (244 km kw.). Blisko 52 proc. powierzchni stanowią lasy, 30 proc. – grunty orne, 7 proc. – użytki zielone, ponad 5 proc. leży pod wodami, a reszta to nieużytki i inne grunty. Grunty rolne gminy przedstawiają raczej niskie wartości w klasyfikacji jakościowej gleb. Gmina z charakteru rolniczo – przemysłowego, coraz bardziej kształtuje się pod katem turystycznym. Gmina za swoje działania została wielokrotnie wyróżniona. Do najbardziej prestiżowych należy zajęcie 57 miejsca w „Złotej Setce Samorządów” w rankingu „Rzeczpospolitej”, medal Rady Powiatu i Starosty Człuchowskiego za zasługi dla rozwoju powiatu człuchowskiego, nagrody z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nagroda „Srebrnego Niedźwiedzia” dla Lidera promocji słupskiej gospodarki. Samorząd gminny wyróżnia troska o środowisko naturalne i wsparcie dla nowo powstających firm. W 2008 roku Gmina Przechlewo została laureatem 11 Edycji Konkursu Ministra Środowiska „Lider Polskiej Ekologii” za zaangażowanie przechlewskiego samorządu w realizację efektywnych ekologicznie, ekonomicznie i społecznie przedsięwzięć w zakresie zarządzania i ochrony środowiska. Natomiast w 2009 roku gmina została laureatem X Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” za innowacyjne projekty dotyczące rozwiązań technicznych i inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska, jak i przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej.

Razem możemy więcej

Gmina Przechlewo to 33 wsie o bogatej tradycji, przepięknie położone wśród pól, lasów jezior. Historia gminy sięga XII wieku. Istniejący do dziś w Przechlewie – siedzibie gminy, kościół pw. Św. Anny z XVII wieku z bogatym, barokowym wystrojem wnętrza oraz unikalnym renesansowym dzwonem z XV stulecia jest najpiękniejszym z naszych zabytków. Bogactwem gminy są nie tylko przyroda, historia i zabytki ale przede wszystkim jej mieszkańcy, których aktywność sprawia, że Przechlewo należy do najprężniej rozwijających się gmin na Pomorzu. Dba się tutaj jednocześnie o środowisko naturalne i wspiera powstawanie nowych firm. W Przechlewie mają swoją siedzibę POLDANOR S.A. oraz nowoczesne Zakłady Mięsne PRIME FOOD - najwięksi pracodawcy na terenie gminy. POLDANOR S.A. - „Zagraniczny Inwestor Roku 2005” na Pomorzu jest właścicielem pierwszych trzech w Polsce biogazowni rolniczych (2 z nich znajdują się na terenie Gminy Przechlewo). Liczymy, że to właśnie producent „zielonej energii” przyciągnie potencjalnych inwestorów z ciekawym pomysłem na wykorzystanie nadwyżki energii cieplnej, tym bardziej, że Poldanor nosi się z zamiarem budowania kolejnych biogazowni. Dużą rolę w życiu gospodarczym gminy odgrywają: rolnicze spółki pracownicze ROLPAKO i ROLPEX, zakłady przetwórstwa drzewnego INWOOD i POLTAREX a także BP Poland, ROMGAZ oraz Nadleśnictwo Niedźwiady – stały sojusznik wspierający i inicjujący wiele działań proekologicznych na terenie gminy.

Atrakcje na każdą kieszeń

Na turystów czeka piękna, czysta Brda, jakby specjalnie stworzona do spływów, trzydzieści trzy jeziora i otulające gminę ze wszystkich stron lasy, bogate w zwierzynę i runo leśne. Ta oferta to prawdziwy raj dla wędkarzy i myśliwych oraz wszystkich zwolenników rekreacji na łonie przyrody. Z myślą o wypoczywających w sezonie letnim organizuje się wiele imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych..

Dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu, obfitości jezior i lasów oraz stosunkowo bogatej sieci dróg lokalnych Gmina Przechlewo oferuje wspaniałe warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i wodnej. Niemałą atrakcją dla wycieczek krajoznawczych są znajdujące się na terenie gminy cztery atrakcyjne rezerwaty przyrody: Przytoń – Wąwóz Brdy z ostoją bobrów, lobeliowe jezioro Krasne z unikalną roślinnością. Bagnisko Niedźwiady (rezerwat leśno – torfowiskowy), Osiedle Kormoranów (rezerwat ornitologiczno – leśny), jak również obszary chronionego krajobrazu (fragment Borów Tucholskich i okolice Jezior Krępsko i Szczytno) oraz siedem pomników przyrody.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Niezwykle urozmaicony, krety bieg rzeki, rozległe lasy, malownicze jeziora i pierwotna przyroda od lat ściągają nad Brdę licznych amatorów spływów i wędkarzy. To jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych południowych Kaszub. Długość szlaku kajakowego na terenie gminy to ok. 50 km. Turyści mogą przyjemnie spędzić czas nad czystymi wodami licznych jezior oraz podziwiać piękno ziemi przechlewskiej, przemierzając ja pieszymi lub rowerowymi szlakami turystycznymi. Takie było między innymi odczucie...Jana Pawła II, by przywołać zwierzenia Ojca Świętego z młodzieńczych (1953), chociaż nie tylko (1966 – osiem lat po sakrze biskupiej i trzy po mianowaniu arcybiskupem metropolitą krakowskim, 1972 – pięć lat po desygnowaniu na kardynała i zaledwie sześć przed historycznym zwłaszcza dla Polski „Habemus Papam” z 16 października 1978), spływów kajakowych Brdą, którymi podzielił się w trakcie odwiedzin pelplińskiego Seminarium Duchownego i Kurii Biskupiej w 1999 r. A’propos: 23 sierpnia 2003 roku został odsłonięty obelisk upamiętniający 50. rocznicę pierwszego pobytu Papieża Polaka na ziemi przechlewskiej w Nowej Brdzie.

Oprócz wspaniałej rzeki do przyjazdu w te strony zachęcają rozległe obszary leśne, akweny z piaszczystym brzegiem, bogata przyroda i urokliwe – na ogół nizinne i lekko pagórkowate – krajobrazy. Nieskazitelna czystość środowiska, wszechobecna cisza i spokój oraz wyjątkowa bliskość fauny i flory mówią same za siebie, stanowiąc najlepsza wizytówkę gminy i zapraszając do odkrywania turystycznych i przyrodniczych walorów ziemi przechlewskiej, gdzie zawsze – bez względu na porę roku – jest pięknie i gościnnie.

Gminy partnerskie: Gmina Borzęcin (woj. małopolskie, pow. brzeski), Gmina Czarna (woj. podkarpackie, pow. bieszczadzki).

                                                         Z serdecznymi pozdrowieniami

                                                          Krzysztof Michałowski

                                                                Wójt Gminy Przechlewo