Webinar nt. opłat za korzystanie ze środowiska

Jesteś przedsiębiorcą? Masz obowiązek wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska? Zobowiązani są do tego przedsiębiorcy, których działalność nawet w niewielkim stopniu ma wpływ na środowisko. Obowiązek ten mają również fundacje i stowarzyszenia.

Webinar nt. opłat za korzystanie ze środowiska

Uwaga! Jesteś przedsiębiorcą? Masz obowiązek wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska?  Zobowiązani są do tego przedsiębiorcy, których działalność nawet w niewielkim stopniu ma wpływ na środowisko. Obowiązek ten mają również fundacje i stowarzyszenia.

Opłatom podlega:

- wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, np. emisja spalin samochodów, kotłów i pieców o określonej mocy;

- wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi;

- składowanie odpadów;

- pobór wód z ujęć własnych na potrzeby działalności.

11 września 2024 roku w godz. 09:00 – 12:00 odbędzie się webinar, na którym wyjaśnione zostaną wszelkie kwestie związane z wnoszeniem opłat za korzystanie ze środowiska.  Przeprowadzą go specjaliści z Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 września 2024 roku. Należy je wysyłać na adres e-mailowy: promocja@wfos.gdansk.pl

Program szkolenia

- Obowiązek wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska

- Baza danych osobowych – obowiązki i sankcje

- Działalność kontrolna Inspekcji Ochrony Środowiska w zakresie wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska

- Finansowanie przedsięwzięć środowiskowych w województwie pomorskim ze środków pochodzących z opłat za korzystanie ze środowiska

Opłaty za korzystanie ze środowiska wnoszone są m.in. na rachunek urzędu marszałkowskiego. Stanowią przychody Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz dochody powiatów i gmin. Środki te przeznaczane są na dofinansowanie przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, w formie pożyczek preferencyjnych, dotacji czy też dopłat do oprocentowania kredytów bankowych. Z dofinansowania mogą również skorzystać podmioty wnoszące opłaty środowiskowe.