Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące segregacji odpadów, które wprowadzają obowiązek selektywnego zbierania odpadów tj. tekstyliów i odzieży. Zmiana ta ma nie tylko zwiększyć poziom recyklingu, ale także promować ich ponowne wykorzystanie. To oznacza, że nie będziemy już mogli wrzucać tak jak do tej pory tekstyliów i odzieży do pojemników na odpady zmieszane. Jest to zakazane. Nowa kategoria odpadowa obejmie szeroki wachlarz produktów tekstylnych.
Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące segregacji odpadów, które wprowadzają obowiązek selektywnego zbierania odpadów tj. tekstyliów i odzieży. Zmiana ta ma nie tylko zwiększyć poziom recyklingu, ale także promować ich ponowne wykorzystanie. To oznacza, że nie będziemy już mogli wrzucać tak jak do tej pory tekstyliów i odzieży do pojemników na odpady zmieszane. Jest to zakazane. Nowa kategoria odpadowa obejmie szeroki wachlarz produktów tekstylnych. Do tej frakcji będą zaliczane m.in.:
-
ubrania - odzież codzienna, sportowa, robocza, bielizna, skarpetki;
-
tkaniny domowe - pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony;
-
akcesoria tekstylne - szaliki, czapki, rękawiczki, torby tekstylne;
-
buty- obuwie wszelkiego rodzaju;
-
tekstylia specjalistyczne - materiały wykorzystywane w przemyśle, rolnictwie, a także do dekoracji wnętrz.
Na terenie Gminy Przechlewo istnieją dwie możliwości oddania tekstyliów i odzieży. Odpady można będzie przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Przechlewie, Osiedle Juźkowa 7, 77 – 320 Przechlewo oraz umieszczać w specjalnych pojemnikach na odzież używaną postawionych w przestrzeni publicznej. Usługa dotyczy odzieży i tekstyliów pochodzących z gospodarstw domowych. Oddawane odpady nie mogą być zawilgocone oraz zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi, np. smarami. Nowe zasady segregacji odpadów mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu konsumpcjonizmu na środowisko. Odpowiedzialne podejście do zakupów i segregacji odpadów to klucz do zrównoważonego rozwoju naszej planety.
Jak postępować z niepotrzebną odzieżą?
-
Nadaj im nowe życie przekazując np. do organizacji charytatywnych, zaangażowanych w zbiórkę sklepów z odzieżą, punktów wymiany lub wrzuć do pojemników na odzież ustawionych w przestrzeni publicznej, wystaw na aukcje internetowe – ktoś inny skorzysta z twoich rzeczy.
-
Uszkodzone ubrania i tekstylia napraw! Samodzielnie lub z pomocą jesteśmy w stanie przywrócić nasze tekstylia do dalszego użytkowania.
-
Jeśli odzież i tekstylia są zniszczone i nie nadają się do dalszego wykorzystania, oddaj je do PSZOK-u w Przechlewie
Co się dzieje z tekstyliami i odzieżą, które trafią do PSZOK?
Z kurtek, swetrów i ręczników oraz innych tkanin powstaną nowe surowce. Dzięki recyklingowi tekstylia po przesortowaniu przerabiane są na surowce nadające się do ponownego zastosowania. Z odpadów włókienniczych produkowane są ścierki do mycia, wypełnienie tapicerskie, kompozyt jako alternatywa dla drewna, z wełny wytworzy się izolację do samochodów, bawełna nadaje się do produkcji wysokiej jakości papieru. Z tekstyliów możemy również uzyskać paliwo alternatywne, które posiada wysoką wartość opałową. Paliwo jest wytwarzane z tekstyliów, które po sortowaniu nie nadają się już do innego zastosowania.
Przypominamy!!! PSZOK na terenie Gminy Przechlewo czynny jest w następujące dni:
-
wtorek: 12:00 - 17.00,
-
czwartek: 7:00 - 15:00,
-
sobota: 9:00 - 12:00,
-
z wyjątkiem świat i dni wolnych od pracy.
Obowiązuje wcześniejsze umawianie telefoniczne na dostarczenie odpadów do PSZOK pod nr tel.: 530 852 993. Odpady do PSZOK należy dostarczyć własnym transportem i na własny koszt. Z PSZOK-u mają prawo korzystać mieszkańcy Gminy Przechlewo objęci gminnym systemem zbiórki odpadów komunalnych.